Marzec

„W marcu jak w garncu” - tak mawia stare przysłowie. Niestety nie zawsze się sprawdza, co nie zmienia faktu, że w tym miesiącu zaczyna się większość prac ogrodowych mających na celu porządki po zimie i przygotowanie do wiosennego sezonu.

Drzewa, krzewy, byliny i pnącza

Przy sprzyjających warunkach pogodowych, gdy pokrywa śnieżna stopnieje, a tęgie mrozy pozostaną jedynie wspomnieniem, można zacząć zdejmować zimowe okrycia wrażliwych na mróz roślin. Agrowłókninę warto złożyć i przechować do następnej zimy, gdyż będzie można ją wykorzystać w przyszłości.

Jeśli pogoda sprzyja i nie ma ryzyka nadejścia mrozów, można rozpocząć wiosenne nasadzenia drzew, krzewów, bylin i pnączy. Warto rozpocząć także przycinanie żywopłotów i krzewów, które tego wymagają. W przypadku roślin kwitnących wiosną, zabiegu dokonujemy po kwitnieniu.

W marcu warto także dokonać pierwszego nawożenia drzew i krzewów ozdobnych. Jeśli planujemy pomnożenie ogrodowych nadwyżek, możemy to zrobić pod koniec marca

Rośliny zimujące w nieogrzewanych pomieszczeniach o dodatniej temperaturze

Jeśli utrzymuje się ładna pogoda, można zacząć wystawiać na dwór rośliny o zadowalającej mrozoodporności. Rośliny podlewamy już częściej niż w okresie zimowym i dokonujemy pierwszego nawożenia. Jeśli na liściach pojawiły się  mszyce, należy spryskać je specjalistycznym preparatem.

Cebule i nasiona

Pod koniec marca wysiewamy nasiona niektórych roślin (np. maki, ogrodowe, smagliczkę czy gipsówkę) bezpośrednio do gruntu lub do inspektów (np. aksamitkę, żeniszek czy lwią paszczę).

Trawnik

W marcu należy gruntownie wygrabić trawnik ze wszelkich pozostałości, które skrywała śnieżna pokrywa. Jeśli na powierzchni trawnika widać kretowiska, należy je zasypać, a powierzchnię wyrównać. Cały trawnik warto nieco ubić ciężkim walcem w celu wyrównania powierzchni i dociśnięcia kęp trawy. Wykonujemy również pierwsze nawożenie, najlepiej wykorzystując specjalistyczny nawóz do tego przeznaczony.

Inne prace pielęgnacyjne

W marcu wysiewamy także niektóre warzywa (m. in. groszek, sałatę, pietruszkę czy rzodkiewkę).  Do doniczek sadzimy pomidory i seler, które następnie uprawiamy na parapecie.